Stenogrammi metaandmed

Istungi kuupäev: 28.02.2020  
Istungi number: 4  
Istungi aeg: 08:30 - 09:40  
Helifail: http://www.tallinnlv.ee/volikoguarhiiv/dw.php?file=R-28.02.2020.wma  
Protokoll: Vaata  
Stenogrammi trükkimine
 
 
 

Istungi päevakord

 
 

Stenogramm

 
Info Metaandmed  
08:29 Istungi algus
Juhataja - Tiit Terik Tiit Terik
Tere! Ilusat hommikut, austatud linnavolikogu, alustame 28. veebruari linnavolikogu erakorralise istungiga.
Kõigepealt informeerin teid muudatustest Tallinna Linnavolikogu koosseisus. Peatati 26. veebruari otsusega number 5 Heidy Purga volitused linnavolikogu liikmena kuni 26. maini k.a ning linnavolikogu liikmeks nimetati Eve Kivi. Tere tulemast! Pikendati samuti Jaak Juske volituste peatumist linnavolikogu liikmena 21. augustini k.a ja volikogus jätkab Siim Tuisk ning pikendati Maria Jufereva-Skuratovski volituste peatumist linnavolikogu liikmena kuni 31. augustini k.a ning linnavolikogu liikmena jätkab Vjatšeslav Prussakov.
Nüüd palun registreeruda nendel linnavolikogu liikmetel ja linnavalitsuse liikmetel, kes soovivad esineda kuni 5-minutilise kõnega peale päevakorra ammendumist. Ja selleks palun vajutage puldil klahvile "Kõne". Tundub, et neid sõnavõtu soove hetkel registreerinud ei ole.
Asume siis tänase päevakorra juurde. Meil on päevakorraprojektis üks punkt. Kuna tegemist on umbusalduse avaldamise eelnõuga, siis vastavalt volikogu töökorra § 18 lõikele 3 loetakse tänane päevakord kinnitatuks ilma hääletama. Seega päevakord on kinnitatud.
Samuti enne päevakorra juurde asumist on kõikidel fraktsioonidel endiselt võimalik esineda kuni 2-minutilise sõnavõtuga. Kas fraktsioonide esindajad seda võimalust kasutada soovivad? Vähemalt Rainer Vakra seda soovib. Kas on teisi veel? Kui ei ole, siis Rainer Vakra, palun! Ja peale teda siis Mart Luik. Ma saan aru, et kõnega. Mart peaks siis ka ümber vajutama.
Kõne - Rainer Vakra Rainer Vakra
Tere hommikust! Austatud volikogu esimees, head volikogu liikmed! Nagu ma siia saali tulin, siis mul oli kohe tõsine mure. Vaene Tiit Terik, et ta on ainukene keskerakondlane, kes on pidanud hommikul üles tõusma, siis kui ülejäänud kõik saavad magada.
Juhataja - Tiit Terik Tiit Terik
Härra Tootsen on ka üleval.
Kõne jätkub - Rainer Vakra Rainer Vakra
Härra Tootsen on ka üleval - vabandust -, tagareas! Aga tegelikult oleks selline ettepanek, et tulevikus, nii nagu ka töökord ette näeb, oleks ka erakorralised istungid kõigepealt loomulikult täidetud kõikide saadikutega, et kõik teeksid oma tööd. Või siis teine võimalus: teha umbusaldused ka korraliste istungite aegadel. Aga, lisaks sellele, et pea pooled saadikud magavad karuund selle asemel, et tööd teha ja oma volinikutasu välja teenida, oma häälte ja elanike eest seista, on tegelikult veel üks murekoht ja see on see, et meie siin saalis, tulenevalt töökorrast ei saa küsida küsimusi nende käest, keda umbusaldatakse.
Ja mul on heameel, et siin on üks eelnõu, millele on alla kirjutanud nii sotsiaaldemokraadid, Reformierakonna fraktsioonist, IRL ... vabandust, Isamaa, EKRE saadikud. Ja ma usun, et igaüks neist saab aru, et olgu siis tulevikus linnapea või abilinnapea Kristen Michal, Mart Kallas, Mart Luik või Anto Liivat, siis tulevikus me oleme nõus küsimustele vastama, kui peaks olema sihuke asi, et kedagi umbusaldatakse. See on võimalus kaitsta oma mõtteid ja ideid, et see ei pea olema selline kabinetivaikuses ja ma näen, et Kristen Michal naerab. Loomulikult, mees on olnud nii majandusminister kui ka Kesklinna vanem ja teab Tallinna linna asjadest palju ja kindlasti teab ta palju ka sotsiaalvaldkonnast. Ja me kõik saame talt täna küsida küsimusi.
Aga, uskuge mind, Beškina käest küsiksin ma suurima heameelega, kui Kristen, Sinu käest. Vaatamata kõigele. Seetõttu me anname üle töökorra muutmiseks linnavolikogu eelnõu ehk tulevikus, kui kedagi umbusaldatakse siin saalis, siis me igaüks saaksime küsida kaks küsimust selle käest, keda umbusaldatakse, mitte selle inimese käest, kes umbusalduse sisse annab. See on äraspidine ja jabur töökord. Aitäh teile! Jõudu!
Juhataja - Tiit Terik Tiit Terik
Tarvis! Nii, härra Mart Luik, Teie kord!
Kõne - Mart Luik Mart Luik
Lugupeetud volikogu esimees, head kolleegid! Nüüd me siis näeme, vaatame neid keskmisi tühje pingiridu. Tundub, et Keskerakond ei ole ise ka päris veendunud, kas tema linnavolinikud on valmis toetama abilinnapea Betina Beškinat edasi.
Mihhail Kõlvart, linnapea, kes tegelikult kannab ju vastutust Tallinna Linnavalitsuse koosseisu eest, oli kogu selles protsessis üllatavalt vaikne ja nüüd üllatus-üllatus, eile me siis lugesime tema avaldust, eile vist õhtul see tuli, kus ta kutsub, nimetab väga huvitaval kombel poliitilise vastutuse võtmist, tähendab, meie taotlust, et abilinnapea võtaks poliitilise vastutuse tegevusetuse eest, mis on ulatuslik ja pikaajaline, poliitiliseks kiusuks või tagakiusamiseks. No see oli küll kõige kummastavam avaldus, mis ma linnapealt antud rollis oskasin oodata.
Me rõhutame siis veel kord, kedagi siin saalis taga ei kiusata, linnavolinikud ootavad, et linnavalitsuse töötajad, linnavalitsuse juhid, teevad oma tööd täie vastutustundega ja kui nad jäävad selles väga pikka aega jänni, ei saa selle asjaga hakkama ühel, teisel või kolmandal põhjusel, siis ka tunnistavad seda viga.
Mis kummastab ja mille suhtes oleks mul siiski palve, et isegi kui see täna kõik siin läbi saab, et me siiski kuuleksime abilinnapea Betina Beškinalt no mingit enam-vähem mõistlikku seletust, miks see nii läks.
Sellega lühidalt ongi meie avaldus tehtud. Aitäh!
Juhataja - Tiit Terik Tiit Terik
Aitäh!
08:37 Päevakorra punkti alustamine - 1. OE18 Umbusalduse avaldamine Tallinna abilinnapea Betina Beškinale 1. OE18 Umbusalduse avaldamine Tallinna abilinnapea Betina Beškinale
Juhataja - Tiit Terik Tiit Terik
Nüüd, kus sõnavõtu soovid on ammendunud, saame asuda päevakorra juurde, milleks on "Umbusalduse avaldamine Tallinna abilinnapeale Betina Beškinale", OE18, mis on meil sisse antud eelmisel volikogu istungil, nagu te kõik mäletate, siis ajendatuna rahade kasutamisest kohalikus omavalitsuses.
Tuletan meelde, et 79-st Eesti omavalitsusest selline olukord ei ole unikaalne mitte ainuüksi Tallinnas. Sarnase küsimusega peab tegelema 69 Eesti omavalitsust ja nende hulgas ka teised. Nii et me saame alustada selle punkti menetlemisega ning sõna ettekandeks saab umbusalduse algatajate nimel Reformierakonna fraktsiooni esimees Kristen Michal. Palun!
Ettekanne - Kristen Michal Kristen Michal
Austatud volikogu esimees, head volinikud! Nagu juba öeldud, on rõõm teiega koos ärgata. Minule isiklikult see aeg isegi tundub täitsa sobivat, aga keskerakondlased ennast maast lahti ei saanud nagu näha. Ja sinna nad jäid. Nii palju nad siis linna elust hoolivad. Aga see selleks.
Et ma kõigepealt viitan sellele eelnõule, mille sotsiaaldemokraatide fraktsiooni esimees Rainer Vakra sisse andis ja ma arvan, et see eelnõu ja sõnum on igati kohane, et tegelikult peaks siin puldis küsimustele vastama see, kellel on töö tegemata ja kes selle umbusaldusavalduse saab, mitte see, kes umbusaldusavalduse esitab. Aga ma teen seda oma parimate võimete kohaselt ja püüan siis Betina Beškina eest kõik ära rääkida, miks kõik jälle läks nii nagu läks. Aga olgu.
Et ma siis teen lühikese sissejuhatuse. Et meie erakorralise kogunemise põhjuseks on see, et Tallinna sotsiaalvaldkonna abilinnapea ja tema ametnikud ei ole näidanud oma töös vajalikku hoolt. Nelja erakonna - Reformierakonna, Isamaa, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna ja sotsiaaldemokraatide - Tallinna saadikud on seetõttu sunnitud meenutama, et viimane, keda ja mida pealinn vajab, on ükskõiksus nõrgemate vastu ja teiste eest hoolitsemisel. Ja õigupoolest on ükskõiksus vanemliku hooleta laste suhtes üsna analoogne nende varasema kurva saatusega, kus vanemad ei ole neid valinud. Riigina ja ühiskonnana oleme seetõttu kõik üheskoos kokku leppinud, et kaitseme kõiki ja anname neile koos võimalused paremale. Omavalitsus, linn, pealinn on see, kes seda ülesannet kannab või peaks kandma, sest Tallinnas on, korraks juriidilistesse terminitesse minnes, üsna selline retsidiivne, kehv suhtumine nõrgematesse. Ja mõned näited.
2017. aastal sai Tallinn raske ja sügava puudega laste toetuseks pisut üle miljoni, kasutas sellest vaid kolmandiku ehk 363 000 eurot, jättes jäägiks 717 000. Volikogus küsiti seda tollal. Varasem linnapea Ivi Eenmaa esitas arupärimise ja küsis eelarvete arutelul, miks on nii. Tollane abilinnapea Tõnis Mölder, kes peaks siin samas istuma, kahetses meile olukorda ja andis meile kõigile lubaduse, et asjad saavad korda. Mõni nädal tagasi ütles ta, et enne Tallinna sotsiaalvaldkonnast lahkumist oli ta teadlik, et selline probleem on ja andis korraldused luua vastavad regulatsioonid, et raha jõuaks lõpuks abivajajateni. Ja siin õigupoolest peaks see meie jutt lõppema. Kõik sai korda - aga ei saanud.
Ja nüüd me oleme aastas 2020. Võimul on täpselt sama erakond, veel täpsemalt ainuvõimul on sama erakond. Linnapea Kõlvart on isiklikult valinud sotsiaalvaldkonna abilinnapeaks oma lähedase liitlase meediatöö valdkonnast Betina Beškina. Ehk siis veel täpsemalt. Betina Beškina on Keskerakonna ja Mihhail Kõlvarti parim valik pealinna nimel hoolitsema ühiskonna nõrgemate eest! Kas me ikka oleme veendunud, et on?! Sest pahandus kordub taas. Seekord vanemliku hoolitsuseta lastega, kelle eest nagu öeldud, hoolitsemine on meie linna omavalitsuse vastutada. Meile antakse selleks raha. Riigi maksumaksja eraldab 1385 eurot, linn kasutab 385, hooldusperedes 240. Abilinnapea oma sõnul teab juba suvest, et nii on, kuid und ta ei kaota. Miljon jäi üle jah. "Mõtlesimegi, mis see on" - midagi taolist ta ütles.
Kordan, tema valdkonnas on suur mure - lapsed, kes ei ole valinud peret, kuhu sünnivad, kes on jäänud vanemliku hooleta, võiks saada paremad võimalused asendusperedes, luua uued kiindumussuhted, uue võrgustiku. Kui te ei saa selleks tuge abilinnapealt ja ametijuhilt - kõik magavad rahulikult. Et oleks selge, mitmest lapsest me räägime, siis Tallinnas on asenduskodus 26, perekodus 118, hooldusperedes 27 ja järelhooldusel 14 last. Ehk kokku 185 väikest tulevikku. Ning isegi kui see oleks ühe lapse juhtum, näiteks nagu sai kuulsaks Tallinna halb asjaajamine väikse Martini juhtumis, oleks asi sama tõsine.
Kuid praegu on tegu olukorraga, kus linnale on riigist antud raha, et lastele paremad võimalused luua. Linn, abilinnapea teab juba suvest, ka avalikul kinnitusel, et raha seisab, mitte ei aita neid, kes vajaks ja midagi ei toimu. Vabanduseks toob ta obskuurse põhjenduse, et pole loodud vastavat korda. Aga hea Betina, kes selle korra looma oleks pidanud?! Vastust teame. Usun, et Betinal tuleb ka endal seda vastutust kanda või keegi oma ametitippudest on saanud väga valesti tööst aru.
Ja kui tuua veel mõni näide siia jadasse viimasest ajast, siis viletsat suhtumist lastesse ja lastega peredesse olen volikogus linnakodanikega märganud varemgi. Ma arvan, et kõik veel mäletavad tänast Tallinna hariduse abilinnapead Belobrovtsevit. Tema näiteks arvab, et kolme lapsega pered ei käi koos sportimas. Ja keegi ei saa olla kindel, kui tulete kolme lapsega, siis kas need ikka on Teie lapsed, äkki mõni on sõber. Ja tunnistan, ma tänaseni ei saa päris täpselt aru, mis oleks see probleem. Kas meie eesmärk ühiskonnana pole mitte rohkem lapsi, või lastele tegevust pakkuda. Või isegi, kui keegi võtaks bussitäie naabruskonna lapsi ja läheks nendega trenni, tuleks talle anda medal, mitte pääslas kiusata küsides DNA-testi ja piletikontsudega möllata. Vilets on see valitseja, kes tuleviku eest hoolt ei kanna ja suhtub lastega peredesse ja lastesse halvasti.
Kokkuvõttes. Võttes arvesse töösse hooletut suhtumist ja ükskõiksust, teeme ettepaneku abilinnapea Betina Beškinal võtta vastutus. Kui volikogu jätab ta täna ainuvõimu puudumise toel ametisse, siis on Keskerakond tervikuna võtnud endale kanda hoolimatu suhtumise lastega peredesse Tallinnas. Ja lõpetuseks küsin nii, et kõik siin ja ehk ka mujal aru saaksid. Mis te arvate, kui Betina Beškina saaks mõni kuu 1000eurot vähem, nagu lapsed, oma 5200-sest palgast kätte. Täpselt mitu minutit läheks enne, kui ta seda märkaks pangaarvel? Ja Kõlvartilt küsiks, kus tema raha on. "Mihhail, kus mu raha on?" Mis te arvate, mitu minutit? Lapsed, vanemliku hooleta lapsed ei saa seda teha. See on ühiskonna ja saadikute töö ja meie vastutame. Ja ma arvan, et neid, kes sellest aru saavad, hoolivad, on ka ainuvõimu ridades ja õigupoolest on nende vastutus suuremgi. Ma loodan, et seda vastutust nõutakse ka peale tänast hääletust. Kui me saavutame tulemuse, et peale tänast linnavalitsuse liikmed ja sotsiaalvaldkonna juhid ei tuku, kui lastel on raha saamata, oleme saavutanud olulise läbimurde. Ja veel enam, kui ühel päeval saab ametisse keegi, kes päriselt hoolib, saame kõik paremini magada. Aitäh!
Juhataja - Tiit Terik Tiit Terik
Aitäh ettekandjale! Nüüd on võimalus küsimuste esitamiseks. Igal linnavolikogu liikmel on õigus esitada kuni kaks küsimust ja alustab Rainer Vakra. Palun!
Küsimus - Rainer Vakra Rainer Vakra
Aitäh, austatud volikogu esimees! Hea abilinnapea, vabandust, volikogu liige! Et mul on lihtne küsimus. Tallinnas on olnud linnajuhte, kes on toonud Tallinnat kõigile teistele omavalitsustele eeskujuks. On olnud linnajuhte, kes lausa mitte ainult Tallinna linnale, vaid Eesti riigile, toovad Tallinna linna juhtimist eeskujuks. Et tegelikult peaks Eesti riigis käima asjad nii nagu linnas. Mis on juhtunud, et nüüd me võrdleme ennast kõigi teiste omavalitsustega ja oleme ühes reas nende 60 või 79-ga ja ütleme, et "nemad ju ka teinud, me ka ei saanud hakkama". Mis on sellisest Tallinna eduloost, kes oli ,ütleme teerajajaks nii Toompeale kui ka kõigile teistele omavalitsustele. Mis on juhtunud? Aitäh!
Ettekanne jätkub - Kristen Michal Kristen Michal
Aitäh! Ma ei oska öelda, mida vastaks abilinnapea Betina Beškina. Aga Tallinn tõepoolest on üsna ainulaadne omavalitsus. Et kui vaadata rahalist seisu, siis kuna Tallinn kasvab iga aasta linnastumise arvelt ligi 5000 elanikuga nagu väikse linna või väikse asula jagu, siis rahaline ja rahaliste eelarvevahendite kasv on päris suur. Ja veelgi enam. Selles teemas ju tegelikult ei ole isegi küsimust, kas Tallinn saaks rahaliselt hakkama, vaid küsimus on selles, kuidas töösse suhtutakse.
Et kui on teada, et vanemliku hooleta lapsed, pered, tegelikult vajaksid seda paremate tingimuste loomiseks ja nagu abilinnapea ütles nüüd temaks kehastudes, et "vaatasime juba suvel, et miljon seisab riiulil". Ei osanudki midagi teha.
Et kui küsida, mis on Tallinnas juhtunud? Raske öelda. Ma arvan, et ainuvõim on muutnud laisaks ja ma arvan, et meediatöö, mis on tegelikult vist abilinnapea selline põhivaldkond, ei ole päris sotsiaalvaldkond. Et raske öelda. Minu meelest on see selline hoolimatu suhtumise küsimus. Aitäh!
Juhataja - Tiit Terik Tiit Terik
Anto Liivat, palun!
Küsimus - Anto Liivat Anto Liivat
Aitäh, hea juhataja! Austatud ettekandja! On pehmelt öeldes täiesti uskumatu kuulda, kuidas abilinnapea ütleb, et nad on tõlgendanud vanemliku hoolitsuseta jäänud lastele määratud riigi toetusvahendeid maksimumstandardina, kuigi tegemist on kehtestatud miinimumstandardiga. Ja veel uskumatum on see, et kõige selle juures ei ole ei linnapea ega abilinnapea pidanud vajalikuks vabandada ei nende laste ega avalikkuse ees oma tegemata jäetud töö pärast. Ei ole esitanud meile mitte ühtegi ettepanekut, kuidas tekkinud olukorda lahendada. Et milles Teie hinnangul tegelik põhjus on, et pealinna juhtimiskvaliteet on täpselt nii kehv kui ta on?
Ettekanne jätkub - Kristen Michal Kristen Michal
Aitäh, hea linnavolinik! ET ma arvan, et me võime kumbki akadeemilise loendu sellest korraldada või isegi akadeemilise töö sellest kirjutada, miks see nii on. Aga mina arvan, et see probleem eeskätt ikkagi on suhtumises. Et keda nähakse oma valijatena või mitte. Sest ma mäletan kunagi, mitte küll tänases linnavalitsuses vist enam, aga olid keskerakondlased, kes ütlesid, et "jah, vot mõne linnaosaga me ei tegele, sest seal on meie valijaid vähe". Ma arvan, et tänane linnavalitsus ei identifitseeri lastega peresid ja võib-olla lastega seotud teemasid oma valijatele huvipakkuvaks. Võib-olla erandina on ainult venekeelne haridus, mida siis Kõlvart isiklikult muudkui tõstab teemana. Ma arvan, et see on üks põhjusi.
Ja teiseks on seesama põhjus, et kas tuntakse valu või mitte, sest ma võib-olla jah, ma möönan, et võib-olla see on väga isiklik, aga küsimus on ju selles, et kui, veel kord, et kui Beškinale jääks palk maksmata, mis te arvate, mitu minutit läheks, et ta läheks küsiks, mis värk on? Aga mina ei saa aru abilinnapeast, kes näeb, et tema valdkonnas kõige nõrgemad, saatuse käest juba niigi nöökida saanud inimesed, on kehvas olukorras ja ütleb, et ta tegelikult saab rahulikult pool aastat või kolmveerand aastat elada. Vabandamine peab tulema südamest, seda ei saa nõuda. Aitäh!
Juhataja - Tiit Terik Tiit Terik
Vilja Toomast, palun!
Küsimus - Vilja Toomast Vilja Toomast
Jaa, aitäh! Hea Kristen! Ka mind hämmastab see, et abivajajatele maksis Tallinn välja selle miinimumi. Ja ma küsingi, et millest see Sinu arvates võis tulla? Kas see võib olla tingitud sellest, et Tallinn on ennegi avaliku rahakoti ja oma rahakoti segi ajanud? Näiteks kas või valimiskampaania rahastamiseks. Et oma rahakotist on ikka raske raha välja anda. Aitäh!
Ettekanne jätkub - Kristen Michal Kristen Michal
Aitäh! No ma nüüd ei taha sellega päris nõustuda. Ma siiski julgen arvata nii palju, et Mihhail Kõlvart ja tema ametisse palgatud Betina Beškina nüüd ei teinud selle eest endale valimiskampaaniat. Ma südamest seda arvan. Ja pigem nad endale minu meelest väga suure karuteene sellega, et nad ei hoolinud lihtsalt oma valdkonnast.
Miks seda miinimumina tõlgendati? Ma arvan lihtsalt, et ei hoolitud. Miks ma räägin seda korduvust ja seda korduvat ettetulemist, et tegemist ei ole ühe juhtumiga ja ma möönan, võib-olla tänane abilinnapea on osalt ka varasemate probleemide akumuleerumise pantvangis.
Aga kui meenutada aastaid tagasi siinsamas ka Tõnis Mölder olnud, kes on kinnitanud meile, et puudega laste toetusega saab kõik korda, tehakse vajalikud korrad, et linn maksaks välja. Tuues korra kõvalt näite, ma arvan, et iga abilinnapea saaks kiita, kui ta ehitaks taristu mõistlikuma hinnaga. Ta saab konkursil midagi odavamalt või suudab linnavalitsus midagi veel sellist teha, mis on linnale kahtlemata rahaliselt kasulik. Siis tulebki kiita - ongi hästi tehtud! Aga kui sa tead, et sulle antakse raha, et aidata ühiskonnas kõige nõrgemaid. Ja sa vaatad lihtsalt, kuidas see riiulil seisab, siis sa kindlalt ei ole oma palka ära teeninud, isegi ametikohale ei sobi. Aitäh!
Juhataja - Tiit Terik Tiit Terik
Ülle Rajasalu, palun!
Küsimus - Ülle Rajasalu Ülle Rajasalu
Aitäh! Austatud esineja! Noh, mul on väga raske pöörduda tegelikult, Kristen, Sinu poole, sellepärast, et Sa pead vastama küsimusele, mis ei ole tegelikult õigesti Sinu vastata. Aga mul on tekkinud pidevalt selline arvamus, et hallates siis kommunikatsiooni linnapeale, tehes lepinguid või ettevalmistuslepinguid PBK-ga, ta ei ole lihtsalt pädev oma valdkonnas . Sotsiaalvaldkond on niivõrd suur ja lai. Seal on lapsed, seal on eakad inimesed - need on kõige nõrgemad. Nendega just nagu üldse Tallinna linn ei tegele. Palun anna mulle nüüd oma arvamus ka meie linnapea kommentaari kohta, et just nagu Sina oleksid poliitiline kiusaja, kui sellised asjad Tallinnas ikka tugevalt lonkavad?
Ettekanne jätkub - Kristen Michal Kristen Michal
Aitäh! Kõigepealt sellest kogemuse poolest. Et ma arvan, et Tallinna linnaaparaadis on väga palju inimesi, kellel on aastakümnete jagu kogemust ja see kogemus on alati võtta. Et tegelikult mida ju poliitiliselt linnavalitsuse liikmelt ootaks. Ootaks seda, et tal on süda õige koha peal ja ta motiveerib neid inimesi tegutsema. Kui ta näeb, et miskit on valesti, siis tuleks tegutseda. Ja selle puhul on olnud ju teadmine, et on probleem, sellega tuleks tegeleda. See probleem on ju korduv. Nüüd, mis puudutab kiusamist, siis ka mina lugesin seda argumenti ja minu jaoks oli see täitsa uus. Et kui abilinnapea ei tee oma tööd ja sellele juhitakse tähelepanu, siis nüüd tänapäeval on see siis kiusamine?! Selles ma väga kahtlen. Ma küll ei märganud, et Mihhail Kõlvart oleks mind kiusajaks nimetanud. Ta otsis välja mõningaid lauseid, mis oleksid justkui kiusamisena näidatavad. Aga ma väidan, et Tallinna linnas, Eesti Vabariigis tervikuna, ei ole mitte kuskil kohustust vastu võtta 5200 eurot kuus. Mitte kuskil ei ole kohustust ja olla abilinnapea, kui sa ei taha seda tööd teha tegelikult. Mitte mingit kohustust ei ole. Kui keegi leiab selle paragrahvi, vabandan kohe avalikult ja lähen siit puldist ära. Kuni seda ei ole, seni on see vabatahtlik töö, see on kõrge palk, see on vastutus. Seda tööd tuleks teha. Aitäh!
Juhataja - Tiit Terik Tiit Terik
Keit Pentus-Rosimannus, palun!
Küsimus - Keit Pentus-Rosimannus Keit Pentus-Rosimannus
Aitäh! Oma bioloogiliste vanemateta kasvavate laste eest hoolitsemiseks on riik eraldanud 1385 eurot lapse kohta. Ja sellest hoolimata on siis selle valdkonna eest vastutav abilinnapea otsustanud, et lapsele edastatakse, lapse eest hoolitsemiseks edastatakse sellest 1385-st eurost ainult 385 eurot. No see tundub täiesti absurdne lugu.
Nüüd alates sellest, kui see avalikuks tuli ja teatavaks sai ja me umbusalduse esitasime, kuidas Sinu hinnangul need hilisemad reaktsioonid on olnud? Võiks arvata, et kui see asi lõpuks nagu välja tuleb, siis no kribinal-krabinal parandatakse kohe ära, et sellist olukorda enam ei jätkuks. Mul ei ole sellist arusaamist, et see tänaseks oleks ära parandatud. Kuidas Sa hindad seda, kas sellest veast, selle vea tõsidusest on aru saadud ja kas on lootust, et asjad lähevad paremaks? Aitäh!
Ettekanne jätkub - Kristen Michal Kristen Michal
Aitäh! Mina arvan, et lootust on alati. Lootust ei maksa kaotada ja juba see, et me olime reede hommikul 8.30 siin koos ärkamas, siis see, ma arvan, asetab piisava raskuse nii keskerakondlasest volikogu esimehele kui aseesimehele, et see signaal keskerakonda kohale jõuab ja ma arvan, avalikkuse abiga me selle signaali ka kohale viime ja kordame seda, kui vaja on.
Nüüd, kui küsida, mis vahepeal toimunud on, siis nii palju, kui mina olen nüüd avalikkust jälginud, oodanud informatsiooni selle kohta, et kõik umbusalduse avalduse alused või esitatud alused on ju tühjad ja töö käib, käib vilgas töö ehitusplatsil, siis on pigem selgunud, nagu volikogu esimees siin tegelikult, tavaliselt ta päevakorda tutvustades nii ei tee, aga asus rääkima sellest, kuidas mujal maailmas on. Mujal maailmas on keerulisi olusid, väljas on lumi jne - ühesõnaga kõik muu on põhjendus, mitte see, mida siin tehakse. Ja kui Tallinn on mingis küsimuses täiesti ainulaadne, meil on siin kuulsusrikas Tallinna TV, kes ei tea, endiselt saab 2,3 milj aastas; meil on oma politsei jne, kõik muud võimalused, siis vot selles asjas tõepoolest ei ole mitte mingit paranemist ja see ainulaadsus endiselt ei kehti.
Nii et. Aa, ja vahepeal on ka sotsiaalminister korraldanud nõupidamise, kes kuulub juhuslikult samasse erakonda. Ta on teinud nõupidamise ja jõudnud järeldusele, et probleem on laiem. Tuleks teha juhised, et erinevad munitsipaalid, omavalitsused saaksid asjast paremini aru. No tõepoolest, ma mõtlen, kui keeruline see juhis peaks olema, kui on 1385 eurot ja 385 on välja makstud. Võid maksta rohkem, 1385. Hooldusperedele makstakse 240, kui ma nüüd mälust õigesti mäletan. Nii et, ma arvan, et see tuleb üsna lihtne juhis. See tuleb suurte nuppudega kalkulaator, kus peal arvutada. Aitäh!
Juhataja - Tiit Terik Tiit Terik
Mart Luik, palun!
Küsimus - Mart Luik Mart Luik
Aitäh! Hea ettekandja! Mis Sa arvad, miks me näeme siin saalis täna ainult kahte keskerakondliku volikogu liiget, see on siis volikogu esimees ja aseesimees, Toivo Tootsen ja Tiit Terik. Kus ülejäänud Keskerakonna liikmed on? Aitäh!
Ettekanne jätkub - Kristen Michal Kristen Michal
See on hea küsimus, jah. Ma ei tea. Ma arvan, et ... ütleme nii, et selline heatahtlik ja positiivne osa minu sees viitab sellele, et ka neil endil on sees kahtlusi, kas Betina Beškina on oma tööga hakkama saanud ja seetõttu võib-olla sai saali lubada ainult need, kellel silm ei pilgu ja käsi ei värise. Aitäh!
Juhataja - Tiit Terik Tiit Terik
Siim Tuisk, palun!
Küsimus - Siim Tuisk Siim Tuisk
Mul oleks selline küsimus. Et kuna volikogu esimehel on võimalus anda ka linnavalitsuse liikmetele sõna ja Betina Beškina on väljendanud soovi siin sõna võtta, siis mul oleks väga lihtne küsimus. Kas ta toetab seda eelnõud, et abilinnapeal oleks võimalus seista umbusaldamise juhul seal ees, kus on Michal praegu ja vastata ise nendele küsimustele? Ja kas linnavolikogu esimees annaks Betina Beškinale selle jaoks sõna? Aitäh!
Juhataja - Tiit Terik Tiit Terik
Protseduur küll ette ei näe küsimusi istungi juhatajale, aga päevakorras protseduuriliselt me selle hetkeni jõuame, kus sellise küsimuse abilinnapeale ma esitada saan. Aga jätkame küsimustega ettekandjale. Õnne Pillak, palun!
Tekstilõigule pole sisestatud teksti
Küsimus - Õnne Pillak Õnne Pillak
Aitäh! Vanemateta lastele on riik ette näinud viimased kaks aastat suure toetuse Tallinna linnale. Ja vaatasin rahandusministeeriumi kodulehekülje pealt selle tasandusfondi numbreid, siis et kui palju Tallinna linn nii vanemateta laste puhul kui ka puudega laste puhul on eelmiste aastate jooksul jätnud kasutamata. Ja mis selgus - see on süstemaatiline. See ei ole seekord ma ütleks, et erand mitte. Jah, summa on suurem kui varem, sest 2018 vanemateta lastele jäi raha alles 300 000, puudega lastele, see, mis Sa ise välja tõid - 700 000 - 2017. aastast. Ja järgmise 2 aasta jooksul on kummalgi aastal üle 100 000 euro jäänud alles. Minu meelest see on probleem ja ma olen eelmine nädal saatnud ka linnapeale selle kohta kirja, et palun teha vajalikud muudatused. Kuidas Sulle tundub? Et kas Tallinnas on probleem lastel siis, kellel on abi vaja nende eest hoolitsemisega ja nende jaoks mõeldud raha kasutamisega?
Ettekanne jätkub - Kristen Michal Kristen Michal
Aitäh! No nagu Sa ise tõid ka need numbrid välja, et eks need numbrid ongi kõnekad. Et enne kui mingit teemat ei ole tõstetud, see asi tavaliselt Tallinnas ka lahendust ei saa ja noh, nagu ma olen ka varem öelnud. Ütleme võib-olla minu nagu sihuke pigem elus olnud põhivaldkondades ütleme, majanduse poole peal, taristu poole peal, muudes sellistes valdkondades, ei ole suur patt tegelikult, kui sa suudad midagi teha kokkuhoidlikumalt,odavamalt. Et kui sa saad ikkagi noh, jupi odavamalt ehitatud, sest teehinnad on all, on see üldiselt
hea tulemus, kui sa saad midagi muud tehtud säästlikult, on see hea tulemus.
Lastega, eriti vanemliku hooleta lastega ja hooldusperedega on vot selline lugu, et kui sa selle pealt kokku hoiad, hoiad miinimumi peal ja tegelikult ei tegele, siis see suund, mida riik juba, kui ma õigesti mäletan rahvastikuminister Paul-Eerik Rummo ajast ja see tõesti on aeg ammune, võttis selle sama suuna, et lapsed ikkagi leiaksid uued, terved kiindumussuhted, neil oleks võimalus minna peredesse, et neil tekiks uued võimalused. Sest noh, oleme ausad, elu on selline, et sa ei saa ju valida, kuhu sa sünnid ja noh, nagu Sinu artiklis oli, et vanemad ei vali ka lapsi, eks. Et ega midagi teha ei ole. Ja selles mõttes nende valdkondade pealt kokku hoidmine, kus on puuetega laste toetus kasutamata. Nagu öeldud Tõnis Mölderi ajast endiselt see saba lohiseb natukene. Nüüd on asendushooldusega samasugune saba, et noh see ikkagi indikeerib, et meil on kuskil süsteemne probleem. Kas see on juhtimisega?! Võib-olla peab Betina Beškina pärast tänast, kui ta läheb tööle tagasi, joob konjaki ära ja kohvi, vestlema oma ametnikega; küsima, kes neist tahab tööl jätkata? Sest igal juhul mingi probleem siin nüüd on.
Ja korra vastates Siim Tuisu küsimusele, et mina ka igal juhul toetan seda, et siin puldis oleks see, kes peaks neile küsimustele vastama, sest kui, nagu Aasa umbusalduse puhul, tuleb siia Betina Beškina, kes peab ainult ettekande, siis küsimustele ta ju ikkagi täna ei vasta. Nii et see on minu meelest probleem. Ja avalikkuses ei ole saanud vastuseid ja nagu Liivat siit eest ka küsis, ei ole saanud ka ühtegi vabandust, isegi mitte moka otsast. Aitäh!
Juhataja - Tiit Terik Tiit Terik
Taavi Rõivas, palun!
Küsimus - Taavi Rõivas Taavi Rõivas
Jah, hea ettekandja! 17 aastat tagasi Paul-Eerik Rummo kolleegina töötanuna ma saan kinnitada, et juba siis peeti seda ülioluliseks teemaks. Et iga pere, kes hoolitseb vanemliku hooleta jäänud laste eest, saaks riigi poolt toetust ja tegelikult nad väärivad palju enamat, kui see riigipoolne toetus. Nad väärivad ka meie kõigi tunnustust. Aga see, et on jäetud lihtsalt ettenähtud toetus väljamaksmata, mul lihtsalt ei ole selle kohta sõnu.
Minu küsimus on, jätkab tegelikult Mart Luige küsimust. Suur osa saalist lihtsalt ei ole täna kohale tulnud ja üritatakse ilmselt protseduuriliste trikkidega kuidagi see tulemus endale soodsas suunas lükata. Me ei räägi siin ainult omavahel. Meid kuulab ka tegelikult suur osa linnakodanikest. Kas Te saaksite palun meelde tuletada, millal on järgmine võimalus saada siia saali need inimesed, kes päriselt hoolivad olulistel teemadel? Aitäh!
Ettekanne jätkub - Kristen Michal Kristen Michal
Aitäh! Et kui Te küsite, millal on võimalus valimistel anda sellele tegevusele hinnang, siis see on 2021 sügisel. See on täpselt see koht, kus need puuduvad read ootavad uusi saadikuid. Kallid inimesed, jätke see pilt meelde, valige siia mõistlikud inimesed, kes tulevad ka tööle, kui linnas on probleeme. Aitäh!
Juhataja - Tiit Terik Tiit Terik
Annela Ojaste, palun!
Küsimus - Annela Ojaste Annela Ojaste
Aitäh! Hea Kristen! Et ma kahjuks pean ütlema, et minu jaoks ei ole see mingi uudis, et keskerakondlik linnavalitsus oma lastest ei hooli, sest näiteks ma olen aastaid juhtinud linnavalitsuse tähelepanu sellele, missugustes lasteaiahoonetes meie lapsed peavad oma päevad viitma. Igasuguseid ettepanekuid on ignoreeritud. Noh see, millest, me täna siin räägime, see on minu meelest ülbuse tipp. Ja me saame aru ka sellest, et noh, abilinnapea poliitilise inimesena, ametikohana, noh võib-olla ta ei peagi kompetentne olema. Noh sellest me saame aru, et Betina Beškina ei ole. Aga seal sotsiaalvaldkonnas linnas töötab ju veel terve hulk inimesi. Et mis siis nagu nemad teevad?! Nõunikud, ametite juhid, osakondade juhid. Et noh, jabur on seda Sinult küsida, aga mis Sa nagu arvad, mis seal süsteemis toimub? Aitäh!
Ettekanne jätkub - Kristen Michal Kristen Michal
Jah, ma olen nõus,. Et, noh, kuidas öelda, meil oli jube raske niimoodi hinnata, et Betina Beškina istub seal külje peal, me siis hindame tema kompetentsust siit. Aga noh, tegusid hinnates väidame, et teod ei ole olnud rahuldavad, piisava hoolega tegutsetud. Et me ei anna talle inimesena hinnangut, aga me anname tema ametikoha täitmisele hinnangut. Ja seda ametikoha hinnangut, ma ütleks, ta ei ole täitnud, oma tööd teinud piisava hoolega ja isegi, kui tema ei ole valdkonna suurim spetsialist ja noh, nagu Sa ütlesid, ega abilinnapea ei peagi olema valdkonna kõige ütleme suurim spetsialist alati, aga ta vähemalt peaks südamega tööd tegema ja küsima, et kas see on okei, et nii on. Või vähemalt olema piisavalt uudishimulik. Et minu meelest midagi meil väga lappab seal jah, ma olen nõus. Ja lappab terves linnavalitsuses. Sest nagu ma viitasin, siis noh see esimene reaktsioon. Tunnistan ise, mina tundsin küll pistet südames, kui Belobrovtsev teatas meile, et kui kolme lapsega kuhugi lähete, siis ikkagi üks peaks kontrollitud saama, et kas ta ikka on teie pere laps või on naabri laps. Noh, ikkagi suhteliselt piinlik lugu. Et kogu see suhtumine, kogu see selline atitüüd on nagu vale, eks .
Ja mis küsida noh linnapoolset suhtumist ka lasteaedade korrashoidu, siis minu meelest ka sellega on probleeme, et see hoogtöö käib ainult enne valimisi. Nüüd enne '21. aastat me jälle näeme midagi ja siis me jälle arutame, et miks on nii, et lasteaed korras ei ole. Tegelikult noh, nagu ma alguses ütlesin, mina arvan, et Keskerakond ei näe enda valijatena ei näiteks autoga inimesi, ei näe enda valijatena näiteks lastega peresid jne. Nad ei näe neid ja seetõttu nad ei näe ka nende probleeme. Aitäh!
Juhataja - Tiit Terik Tiit Terik
Toomas Kruusimägi, palun!
Küsimus - Toomas Kruusimägi Toomas Kruusimägi
Aitäh! Võrreldes Tallinna linna teiste KOV-idega, lugupeetud volikogu esimees, minu hinnangul sisuliselt tunnistas oskamatust ja suutmatust linna juhtida, või siis tänasel juhul sotsiaalvaldkonda juhtida. Ning asudes seisukohale, et no teised teevad täpselt samamoodi, ta tegelikult õigustas väärtusruumi muutmist Tallinnas. Milline on Sinu seisukoht, Kristen?
Ettekanne jätkub - Kristen Michal Kristen Michal
Me oleme aastate vältel ... Aitäh selle küsimuse eest! Me oleme aastate vältel ju näinud seda, kuidas oma tegematajätmisi õigustatakse sellega, mis kuskil mujal toimub. Ja me kõik mäletame, millise suure linnajuhi kool see on. Et see tegelikult ju pole muutunud. Aitäh!
Juhataja - Tiit Terik Tiit Terik
Kaido Kukk, palun!
Küsimus - Kaido Kukk Kaido Kukk
Aitäh! Hea ettekandja! Et siin enne tuli juba jutuks, et Tallinn on kasvav linn ja raha tuleb mühinal juurde. Ja kindlasti, ma arvan, et Tallinn teeb ka see aasta mitu positiivset lisaeelarvet. Kas Teie hinnangul oleks aus, et linn mõne positiivse lisaeelarvega annab selle raha tagasi sinna, kus see väljamaksmata jäi ja lõpuks saab see raha ikkagi ka eelmise aasta eest makstud ära? Aitäh!
Ettekanne jätkub - Kristen Michal Kristen Michal
Aitäh! Minu meelest meie eesmärk täna siin, ka peale hääletust ja homme, ülehomme jne peaks olema tegelikult vanemliku hooleta laste hea käekäik ja see peaks olema selle n-ö rahalise asjaajamisega eesmärk. Et see, mis puudutab neid lisaeelarveid ja sellist oma n-ö propagandatrummi tagumist, noh see kindlasti ju Keskerakonna poolt tuleb, nagu Te ütlete, et ega sinna ole midagi väärata. Aga ka selle rahaga tegelikult tuleks hoolitseda, et inimesed saavad lahendused. Ja noh, kuidas öelda, nagu siin enne ka küsiti, et kas vahepeal on midagi toimunud. Mina ei ole näinud, et vahepeal oleks midagi peale sellise eneseõigustamise toimunud. Et tegelikult peaks juba täna töö käima, et see lahendus tuleks, eks ju. Aitäh!
Juhataja - Tiit Terik Tiit Terik
Ivi Eenmaa, palun!
Küsimus - Ivi Eenmaa Ivi Eenmaa
Ma tänan, härra esimees! Ma tooksin meie arutelusse sisse hoopis teise ja uue mõiste. Ja võib-olla lugupeetud kaaslased siin, kellega me selle eelnõu esitasime koos, vaatavad mind, et vähe segaseks läinud, aga ma arvan niimoodi, et tegelikult võiks ka abilinnapead proua või preili Beškinat võrrelda süsteemi ohvrina. Sellepärast, ja süsteem on ise Keskerakond, kellel on jumalast savi, mis nende laste ja nõrkade inimestega ... ja mängitakse mängu, et me kõik hoolime, toome puid ja anname kartuleid. Aga tegelikkus on ju mugandunud. Ametnikud 25 ja rohkem aastat, Keldrima oli minu ajal juba, tähendab, ameti juht ja kõik on läinud ainult hullemaks.
Aga ma küsin. Meil on ju võimalus anda abilinnapeale uus hingamine. Ja selles mõttes. Kas meil oleks võimalus panna vähemalt enda jaoks, mingisugune süsteem teha, et kuidas me hakkame kogu aeg edasi küsima, kas on juhtunud, kas on midagi muutunud; kas on tehtud; kas on riigi poole pöördutud, et süsteem lihtsam oleks jne? Sest küsimus ei ole ainult kas 385 ja 1300. Ma tean, et puuetega inimestele väljamakstavad toetused - neid on võimatu saada. Sellepärast, et iga ametnik suunab sind teise juurde. Ja vot see on üks asi, kus me peame inimestega ka lausa kokku saama, arutama, mida teha.
Aga minu ettepanek on, kogu n-ö opositsioonile, et hakkame iga kuu küsima proua Beškina käest, et mis ta on teinud; et kas on uued reeglid olemas jne. Mis Te arvate sellest süsteemist?
Ettekanne jätkub - Kristen Michal Kristen Michal
Aitäh, hea küsija! Et hea Ivi, Sinu sõnadele lisab ka kaalu, et mitte ainult see, et Sa oled varem olnud linnapea ja juba tollal Vahur Keldrima töötas sama ametikoha peal, vaid ka see, et Sina nägid eraldi vaeva ja tegelikult tõstatasid selle teema, mis puudutas puuetega laste toetuse jääki samamoodi. Ja tookord ju, ma meenutan, abilinnapea Tõnis Mölder, kellel oli oluliselt vähem juukseid kui Betina Beškinal, lubas siitsamast puldist - kõik saab korda. Kõik saab korda! Ja noh, tegelikult täna me oleme järgmise probleemi ees ja suhtumine polegi palju muutunud.
Kui Sa küsid, et kas me võiksime küsida näiteks iga 2 nädala tagant, kuidas läheb, siis kindlasti, ma arvan, et mitte keegi ei arva, et me selle küsimata jätame - see on meie töö, me hoiame sellel kindlasti silma peal. Ja kui võtta Betina Beškinat nagu Sa kirjeldasid süsteemi ohvrina siis, mis saaks olla parem, kui inimene vabastada sellest. Jah. Aitäh!
Juhataja - Tiit Terik Tiit Terik
Teine küsimus ja Siim Tuisk. Palun!
Küsimus - Siim Tuisk Siim Tuisk
See tõepoolest on muster, samamoodi nagu Kõlvart on siitsamast puldist keeldunud põhimõtteliselt linnapeana seadust täitmast sotsiaalmajade ja munitsipaaleluruumide osas, mida on õiguskantsler isegi Tallinna linnale ette heitnud, kuidas inimesed ei ole saanud enda murele lahendust. See rakendub ka teistes n-ö pehmetes valdkondades, mis hääli ei too.
Aga mul oleks väga otsene ja lihtne küsimus Sulle, Michal, kui pikaaegne poliitik. Kui Sina oleksid äsja, 2019. aastal, astunud Keskerakonda ja Sul oleks alluvaks 25 aastat keskerakondlane Keldrima, kes ei ole siis eelnevalt oma tööga hakkama saanud. Kas Sa võtaksid ise selle vastutuse ja astuksid tagasi või Sa vabastaksid osakonnajuhataja Keldrima? Kuidas Sa näeksid selle probleemi Beškina asemel ennast lahendamas? Aitäh!
Ettekanne jätkub - Kristen Michal Kristen Michal
Täiesti ausalt. Ma ei oska sellele ilmselt täiesti vastata. Ma ei kujuta ette, et ma oleks astunud Keskerakonda. Juba see algus on vale.
Aga sealt edasi. Noh ütleme nii, et vahel iga valdkond vajab värskeid silmi, et ma arvan, nagu ma ka enne ütlesin, et ka peale tänast ja nende tühjade saadikukohtade ja loodetavasti tulevikus kellegi teise poolt täidetavate saadikukohtade toel ametisse jäänud Beškina saab minna tagasi tööle, juua selle konjaki kohviga ja võtta see tõsine vestlus ette, sest see probleem on süsteemne. Ja probleem kestab ka edasi. Me jõuame järgmine kord jälle sama kohani. Aitäh!
Juhataja - Tiit Terik Tiit Terik
Õnne Pillak, teine küsimus palun!
Küsimus - Õnne Pillak Õnne Pillak
Aitäh! Sa oled ise olnud varem valdkonna tippjuht ministrina. Nii nagu abilinnapea praegu siis valdkonna tippjuht sotsiaalvaldkonnas Tallinnas. Ja ma uurisin Sotsiaalministeeriumist, et kui palju on siis, ma rõhutan praegu, hooldusperesid, sest asenduskodu-perekodu on teine segment selles sihtgrupis. Hooldusperesid Tallinnas - neid on 27 eelmise aasta septembri seisuga. Ja eelmise aasta, kas siis aasta alguses, Betina Beškina ütleb, et tema teab juulikuust, et üle on circa 1 miljon eurot, kus need pered on siis üks sihtgrupp. Et kui raske Sulle endale nagu tundub, et kas üks valdkonnajuht, kes peaks hoomama neid probleeme, rahakasutust, kõike. Et kui keeruline on võtta telefonitoru ja uurida välja, kas nende 27 perel on lisaabi vaja või ei, sest raha on üle?
Ettekanne jätkub - Kristen Michal Kristen Michal
Aitäh! No kui teha iga päev ... see matemaatiliselt oleks nii, et kui teha iga päev üks kõne, siis saaks 27 päevaga selle tehtud.
Et jah, kui ütleme kaasata veel Vahur Keldrima ja tema võimekas meeskond, siis võib-olla saab isegi nädalaga need kõned tehtud. Ei ole keeruline. Et noh, me oleme seda rada pidi juba käinud ja mina väidan, et siin lihtsalt puudub see vajalik inimlik säde, et inimesed tunneksid, et see teema neile korda läheb või et nemad vastutavad selle eest. Ja sellest ka seesama hoiak, et kõik teised on süüdi,. Sest noh, vaadake üldiselt on nii, et kui sa oled juht ja sa tajud, et sinu valdkonnas on mingi jama, on kaks varianti: kas sa hakkad ajama mingisugust juttu, et kõik teised teevad ka nii, või sa ütled, jah, tõepoolest me saame teha paremini. Et erista see siis ära. Ja noh Tallinna puhul oli ka Betina Beškinal, Mihhail Kõlvartil kõigil teistel oli täna, selle sama asja alguses, oleks võinud öelda väga rahulikult "jah, tõepoolest, me tulime ametisse, jah, me näeme, et on probleem, jah, me asume lahendama". Selle asemel asuti rääkima, kuidas igal pool mujal on. Asuti rääkima, kuidas ütleme, et see probleem ei lahenegi ja noh, peeti suur hulk igasugust sihukest sõnavahtu lasti välja, mitte ei asutud probleemi lahendama. Oleks probleemi asutud lahendama, me tõenäoliselt linnavolinikena täna ei peaks siin olema hommikul 8.30 koos ärkamas. Aga veel kord. See on meile väga väike vaev, et see asi korda saaks. Aitäh!
Juhataja - Tiit Terik Tiit Terik
Ülle Rajasalu, Teie teine küsimus. Palun!
Küsimus - Ülle Rajasalu Ülle Rajasalu
Jaa, aitäh! Noh me kõik ju tegelikult oleme siin täna juba rääkinud sellest hästi palju, et miljon on riigile tagasi antud. Selle aasta eelarvet riik vähendas 300 000 euro võrra, mis tähendab seda, et ka Tallinna linna sellealane rahakott on nüüd vähenenud. Et mul tekibki mitmeid kordi juba küsimus, kuigi seda on siit juba räägitud. Et ma saan aru, et abilinnapea Beškina on kommunikatsioonispetsialist, on seda õppinud, aga abilinnapeana ta ei ole suutnud ikkagi panna seda meeskonda tööle. Tähendab, siin tulevad küsimuse alla juba ka tema juhiomadused, kas ta seda üldse saab. Ja teisest küljest ameti juht, nii nagu ütles Ivi Eenmaa, minu mäletamist mööda on seda valdkonda Keldrima kogu aeg juhtinud. Kas ta ikka annab tegelikult aru endale, kui palju, kui palju raha on riik ära võtnud Tallinna linna sellest valdkonnast? Kas Te oskate mingit kommentaari anda või oma arvamust?
Ettekanne jätkub - Kristen Michal Kristen Michal
Ma saan anda ainult oma arvamuse. Et ma veel kord arvan, jah, et tegemist on olukorraga, kus inimesed ei tunne, et nemad vastutaks selle probleemi eest ja seetõttu nad ei ole võtnud seda probleemi kanda. Sest veel kord, arvestades Betina Beškina mõjukust parteilises hierarhias ja seda, et ta on Mihhail Kõlvarti üks lähedasemaid liitlasi juba sellest ajast, kui ta koordineeris linnapea tõusu erinevates Vene meediakanalites ja tõenäoliselt koordineerib seda mingil määral ka edasi, siis uskuge mind, kui ta oleks läinud linnapea juurde ja öelnud, et "Mihhail, meil on probleem siin sellega, et lahendame selle". See oleks kindlasti lahenduse saanud. Aitäh!
Juhataja - Tiit Terik Tiit Terik
Eero Merilind, palun!
Küsimus - Eero Merilind Eero Merilind
Minul on ka küsimus abilinnapea kompetentsuse kohta. Et me saame aru on ju, et vanemliku hooleta lapsed jäävad praegu ilma rahata, aga kui mõtleme, et abilinnapea vastutab ka Tallinna tervishoiusüsteemi valmisoleku eest ja me teame, et Tallinn on praegu koroonaviiruse epideemia lävel, siis mul on küll praegu tunne, et Tallinna linna haiglad ei ole selleks valmis. Et kas siin paistab, et võib-olla mingi aja pärast on meil uus umbusaldamine ees?
Ettekanne jätkub - Kristen Michal Kristen Michal
Ma tahaks öelda, et annaks jumal, et ei oleks. Et see on nii tõsine teema. Et ütleme, noh kui vaadata meediakanaleid, inimesed on murelikud ja enne minu pinginaabrist koolipapaga me siin arutasime, et kuidas lapsed ei tule natuke aega kooli ja inimesed käivad juba maske otsimas. Et ma südamest loodan, et seda teemat võetakse tõsiselt ja meil on võimalikult väiksed kahjud ja probleemid Eestis sellega ees, sest ütleme see on kindlasti kordades veel suurema probleemipotentsiaaliga teema. Aitäh!
Juhataja - Tiit Terik Tiit Terik
Kaupo Nõlvak, palun!
Küsimus - Kaupo Nõlvak Kaupo Nõlvak
Jaa, tänan! Et oma ettekandes Sa tõid välja, et meid on justkui süüdistatud kiusamises siin saalis. Ja kiusamine teatavasti on väga ohtlik ja tõsine sotsiaalne käitumine. Aga oma ettekandes ja mitmete volinike poolt kostus ka sõna hoolivus, et nii Betina Beškina, linnavalitsuse kui ka puuduvate Keskerakonna saadikute hoolivus selles küsimuses. Ja nüüd ma oleks nagu hästi ettevaatlik oma küsimusega. Ja küsin. Kas see võib olla kiuslik, kui ma küsiksin, et kas Keskerakonna linnavalitsuse ja saadikute hoolivus on võrdeline nende poolt siin saalis ainsana istuva Tootseni kahe viimase valimiste häältesaagiga? See on 39 ja 38? Kas see oleks ...?
Ettekanne jätkub - Kristen Michal Kristen Michal
See, volikogus vist on sama reegel, mis ka telekast reklaamitakse, et küsida võib kõike. Kas see on kiuslik? No ma tuleks tagasi selle juurde, et kiusamine kindlasti ei ole see, kui väga kõrget palka saav väga suure mandaadiga abilinnapea ei tee oma tööd ja sellele juhitakse tähelepanu, või ta ei tee oma tööd piisava hoolsusega. Südant ei saa sundida ja me ei saa sundida abilinnapead hoolima sellest valdkonnast, aga me saame nõuda, et ta teeks oma tööd korralikult ja seda me tegelikult täna siin hommikul nõuame. Aitäh!
Juhataja - Tiit Terik Tiit Terik
Liis Klaar, Teie küsimus palun!
Küsimus - Liis Klaar Liis Klaar
Aitäh! See käitumismuster, mis käib laste kohta, käib ka eakate kohta, ma tahaks ütelda. Ja siiamaani olen ma rääkinud abilinnapeaga sellest, et linn eraldaks ühe krundi, et me saaks ehitada ühe teenusmaja. Ma olen seda üle 2 aasta rääkinud, 2 aastat on midagi lubatud, siis on jälle tagasi võetud ja kas see ka ei ole see mittehoolivus ja mitte oma ülesannete täitmine, võib-olla isegi kiuslikkus?
Ettekanne jätkub - Kristen Michal Kristen Michal
Aitäh, hea Liis, et no siin ma jälle ütleks niimoodi, et siin me oleme ikkagi väikse sammu ju edasi saanud, et linnavalitsuse ja linnapea toel me saime ju linna eelarvestrateegiasse needsamad pensionäride teenusmajad, millele Sa viitad, sisse. Kui Sa küsid, et kas ka nendega võiks kiiremini liikuda? Ma vastan, jah. Ja kui Sa küsid, et kas Keskerakonnale see korda läheb, siis ma arvan, ka seda konkreetset punkti nad ei pea oma valimisprogrammi osaks ja võib-olla see on noh laiem sümptomaatiline, et linnaelu, mis on ilmselt vähem poliitiline kui riigis toimuv alati. Noh torud ja ventiilid lõpuks ei küsi, milline poliitiline maailmavaade neid seal keerab, eks, noh lihtsustades öeldes. linnaelu on siiski administratiivsem tegevus. Siin võiks olla rohkem seda arvestamist ja mõistmist. Et kõik lahendused, mis tulevad ka teiste mandaadi saanud saadikute või teiste poliitiliste jõudude käest, ei ole tingimata halvad.
Ja noh ma võin tuua ühe näite. Et ega omavahel näiteks keskerakondlased siin, ja miks me oleme selle eelnõu uuesti esitanud, on juba mõned siin öelnud, et nende arvates meie idee lasteaia kohatasu kaotamisest on hea. Nii et ootame siis sellega nüüd järgmiseks, kuidas läheb. Aitäh!
Juhataja - Tiit Terik Tiit Terik
Taavi Rõivas, palun!
Küsimus - Taavi Rõivas Taavi Rõivas
Aitäh! No peale neid küsimusi ja vastuseid ma usun, et ei ole siin saalisolijatel kellelgi kahtlust, et kõik on selge. See abilinnapea ei saa enam jätkata.
Aga mind jätkuvalt häirivad need tühjad read ja ma saan aru, et see võib olla ja tõenäoliselt on teadlik kollektiivne boikott, et jäeti kohale tulemata. Aga võib-olla, ja siin ma küsin Teie hinnangut, on tegemist ka volikogu planeerimisveaga, kus tavapärasel neljapäevasele pealelõunale planeeritud volikogu asemel planeeriti, oh üllatust! reede varahommikule, kus minule teadaolevalt ei ole volikogu tavapäraselt toimunud. Kummaks Te seda hindate, kas tegemist on pigem teadliku boikotiga või pigem sellise planeerimisveaga, kus üllatati selle ajaga kogu Keskerakonna fraktsiooni kollektiivselt? Aitäh!
Ettekanne jätkub - Kristen Michal Kristen Michal
Aitäh! No ükskõik kui palju ma sellel teemal tegelikult nalja tahaks teha, siis ma arvan tegelikult, et see reedehommik meile sobib. Et Keskerakond pani selle arvestusega paika, nad muhelesid ka enne, kui nad seda aega paika panid, et "küll see teile ebamugav on ja saadikud ei tule kohale". Aga nagu näha, meie saadikud on praktiliselt võib-olla ühe-kahe erandiga kohal. Kes on Eestist ära, need ei ole saanud tulla, aga kõik ülejäänud on kohal ja ei ole kahtlustki.
Kui keegi arvaks, et Keskerakond ei tuleks kohale, kui neil oleks vastav otsus, siis ta kindlasti eksiks. Et me oleme näinud, kuidas nad siin istuvad valvsa pilgu all ikkagi üldiselt suhteliselt distsiplineeritult. Nii et tänane on täiesti teadlik otsus, täiesti teadlik otsus jätta hääletamata ja ma arvan, et võib-olla ka sellepärast, et mõnel inimesel südametunnistus kraabib, sest ka Keskerakonnas on neid inimesi, kes saavad aru, et see töö ei ole tehtud hästi, aga nad ei saa mitte midagi muud teha, kui tegelikult täna eemal olla ja võib-olla hiljem küsida, et "hea Beškina, kuidas Sa oma tööd teed". Sest ütleme nii, et Tallinna linna ikkagi juhitakse väga selge hierarhiaga ja see hierarhia on täna Betina Beškinat toetamas ja seetõttu on ka read tühjad. Aitäh!
Juhataja - Tiit Terik Tiit Terik
Ivi Eenmaa, palun!
Küsimus - Ivi Eenmaa Ivi Eenmaa
Tänan! Kristen Michal, mis Sa arvad, mis juhtub varem, kas saab valmis Linnahall, saab mingi uue kuue, või hakkab muutuma Tallinna linnavalitsejate praegune suhtumine kõigisse neisse, kes ei saa hakkama, veel ei saa hakkama või enam ei suuda hakkama saada? Mis juhtub varem?
Ettekanne jätkub - Kristen Michal Kristen Michal
Ma tänase sellise teadmise ja tajubaasita ütlen, et Linnahall tõenäoliselt aastaks 2021 valmis ei saa. 2021 sügisel on võimalik, et linnavalitsuste suhtumine muutub koos linna valitsejatega. Ja ma arvan, ta on hästi sümboolne. Ma tegin ka mälestuseks pildi nendest tühjadest ridadest, et meil kõigil oleks motivatsiooni need read täita. Aitäh!
Juhataja - Tiit Terik Tiit Terik
Aitäh ettekandjale! Kolleegidel Teile rohkem küsimusi ei ole. Selles küsimuses kaasettekannet protseduur ette ei näe ja ka läbirääkimisi mitte. Küll aga vastavalt töökorra § 18 lõikele 5 on isikul, kellele tehakse umbusaldusavaldus, õigus esineda kuni 15-minutilise kõnega. Kas abilinnapea soovib seda võimalust kasutada?
Tallinna abilinnapea - Betina Beškina Betina Beškina
Jah.
Juhataja - Tiit Terik Tiit Terik
Palun, abilinnapea Betina Beškina, Teie kõne!
Ettekanne - Betina Beškina Betina Beškina
Austatud linnavolikogu, austatud volikogu esimees! Seisan täna siin Tallinna sotsiaal- ja tervishoiu valdkonda kureeriva abilinnapeana. Kuid sellest tiitlist ülimaks pean ma oma rolli emana, abikaasa, tütre ja õena . Ja olen õnnelik, et nende väärikate aunimetuste üle poliitiline jõud ei käi.
Võttes arvesse kõiki, enam kui nädala vältel ilmnenud asjaolusid ja fakte, mõistan, et kannan omamoodi vastutust ja annan siin aru mitte ainult Tallinna linna, vaid kõigi omavalitsuste eest ja neid on kokku 69, kes ei kulutanud ära asendushooldusteenusteks eraldatud raha. Loodetavasti ei levi umbusalduste laine üle Eesti nagu koroona viirus maailmas. Usun, et ma ei ole ainus omavalitsuste esindaja, kes on kergelt öeldes hämmeldunud selle üle, et meile heidetakse ette maksumaksja raha sihtotstarbelist kulutamist. Oleme pigem harjunud vastupidise kriitikaga. Asendushooldusteenusele vahendite jagamisel on tekkinud eelarveülejääk, aga selle puhul kindlasti ei sobi kasutada selliseid termineid nagu "kokkuhoid", "mitte sihtotstarbeline raha kasutamine", "hoolimatu käitumine", "ettenähtud abist ilmajätmine".
Ma võin teile kinnitada siin, et kõik lapsed, kes on jäänud vanemliku hooleta, on kas perekodudes või hooldusperedes. Ja hoolduspered on saanud neid toetusi, mida omavalitsused peavad neile maksma. Lisaks Tallinnas on hoolduspered saanud lisatoetusi linnaosadelt. Ehk siis, kui lisavajadus pidi tekkima, siis hoolduspere pöördus linnaosa valitsusse ja on saanud lisatoetusi.
Hoolimata käitumine tähendaks minu hinnangul seda, kui omavalitsusel, kelle poole abivajaja pöördub, ei oleks tahtmist ja võimalust abi küsijale vajalikku abi osutada. Tuleks tunnistada, et selline olukord oleks võinud olla ... Ma ei tea, kas nad ... Kas on soovi kuulata või lõpetame ära?
Juhataja - Tiit Terik Tiit Terik
Ma väga palun, et me austame ettekandjat ja kuulame!
Ettekanne jätkub - Betina Beškina Betina Beškina
Väga hea! Et kui 2 aasta eest ei oleks linn omalt poolt pannud raha asendushooldusteenusele lisaks sellele, mida eraldas riik, siis oleks võinud tekkida see olukord, et me ei saa abi pakkuda. Sest aastal 2018 panustas riik 3 miljoniga ja linna poolt oli eraldatud miljon eurot ja sellest jäi üle aint 300 000.
Tallinna Linnavolikogu liige
....
Ettekanne jätkub - Betina Beškina Betina Beškina
See on alla 10%. See tähendab seda, et linn on taganud seda, et vanemliku hooleta lapsed oleks saanud teenusele. Ja kui linn ei oleks panustanud, siis ei oleks jäänud ülejääki, aga oleks puudujääk 700 000 eurot.
Nii! Ehk siis ma selgitaksin veel kord, et see ülejääk tekkis tänu sellele, et Tallinna linn panustas omalt poolt 2 aastal miljon eurot.
Okei! Siin on veel üks oluline aspekt, et ma ei oska prognoosida seda, kui palju lapsi tuleb asendushooldusse teenusele. Et see on kriitiline vajadus, mis võib tekkida ka öösel ja me peame olema valmis selleks, et seda vajadust katta. Sellepärast, selle pärast on teatud reserv selleks teenuseks, on väga mõistlik. Kas see peab nüüd olema nii suur - see on teine küsimus. Aga pigem on siin kindlam, kui on teatud raha üle, et seda kasutada siis, kui kriitiline vajadus tuleb ette. Ma jätkan, kui te lubate. Aitäh! Mulle on alati olnud sümpaatne eestlaste hoiak, suhtumine ja valmistumine homseks - kui me räägime reservist -, kuidas suvel kogutakse ja täidetakse salved talvevarudega, rautatakse rege ja talvel suveks vankrit. Just ettenägelikkus ja kasinus on aidanud esivanematel üle elada raskeid aegu. Iseasi, nagu ma juba ütlesin, et kas see ülejääk peab olema just 900 000 eurot, mis tõesti näib suure summana. Samas ei ole see omavalitsuste lõikes kõige suurem, kui vaadata jäägi osakaalu. Tallinna ülejääk moodustas eelmisel aastal 26,5% eraldatud toetuste vahenditest, kuid sellest suurema ülejäägiga on 20 omavalitsust, millest suurimad on Pärnu linnal ligi 40%, Viimsi vallal on üle 50% jääk ja saarte vallal on ... Saare vallal on, üle 70% on see ülejääk ja Tallinnas on 26,5. Tõepoolest, täna on riigi eraldatud vahendites jääk, kuid Tallinn on oma eelarvest, nagu ma juba ütlesin, panustanud 2 aasta peale kokku 1,3 miljonit. Ja kui me arvestame sellega, et riigivahendite jääk on samas 900 000 eurot, siis kokkuvõttes see tähendab seda, et ilma linna panuseta sellel 2 aastal oleks olnud teenuse osutamiseks hoopis puudu 400 000 eurot. Ja nagu ma juba ütlesin, ma olen laiemal seisukohal, et sotsiaalvaldkonnas võikski olla pigem teatud reserv, selleks et kriitilises olukorras tagada kindlustunne abivajajatele nii tänase kui homse päeva ees.
Jah, me saame kindlasti oma sotsiaalsüsteemi parandada ja veelgi täiustada ja kindlasti on meil arenguruumi kas või operatiivses abipakkumises ja erinevate osapoolte koostöös. Ühiselt ja koostöös saame ka parandada ning muuta olemasolevat. Oleme üks neist paljudest teistest KOV-idest, kes seisab silmitsi tekkinud olukorraga. Ning üleeilsel koostöökohtumisel Sotsiaalministeeriumis tõdesid erinevad osapooled ühiselt, erinevad kohalikud omavalitsused, kellel on ülejäägid, et tegemist ei ole pahatahtlikkusega. Tegemist ei ole mittesihtotstarbelise raha kulutamisega. See on nii Riigikogu, omavalitsuste - meie ühine mure. Püüame ühiselt ja koostöös lahendada seda muret, koostöös leida lahendust, et lapsi ja nende peresid toetada. Keskenduti just kitsaskohtadele ja lahenduste otsimistele, väljatöötamisele, et saaksime pakkuda kvaliteetset ja parimat tuge abivajajatele. Ja kui on vajadus, siis tuleb muuta ka seadusandlust. Ent jagame seisukohta, et mistahes summade eraldamisel või jagamisel peab toetuma kindlatele põhimõtetele.
Tallinnas on praegu asendushooldusel 174 last ja järelhooldusel 12 last. Veebruari alguses oli hooldusperedes 31 last. Loomulikult on meie kõige suuremaks sooviks leida võimalikult paljudele lastele hoolduspered, sest kõige parem kasvu- ja arengukeskkond on kindlasti lapsele pere. Kuid selle ülla eesmärgi kõrval tuleb meil leida ka võimalused asendushooldusteenuse tagamiseks. Hoolduspered vajavad küll suuremat toetust, kuid kõige enam vajab ja ootab laps selles peres turvatunnet, hoolivust ja armastust.
Lõpetan siinkohal Prantsuse kirjaniku, filosoofi ja riigitegelase Michel de Montaigne´i mõttega: "Mida rohkem Sa hinge täidad, seda rohkem sinna mahub".
Head volikogu liikmed! Soovin, et meie kõigi hinge mahuks rohkem sallivust, hoolivust ja lugupidamist üksteise vastu! Seda vähem jääb sinna ruumi kiusamisele, pahatahtlikkusele ja isiklikele solvangule. Aitäh!
Juhataja - Tiit Terik Tiit Terik
Aitäh abilinnapeale! Ma saan aru, et härra Ligil on protseduuriline küsimus. Palun!
Küsimus - Jürgen Ligi Jürgen Ligi
Aitäh jah, härra juhataja! Ma sain teada, et meil on abilinnapea Betina Beškina. Aga kuidas ma saaks teada, mis tööd ta teeb ja millega ta seni on tegelenud? Kuidas saab küsimusi esitada ja kuulda päris tema enda käest?
Juhataja - Tiit Terik Tiit Terik
Selles tänases protseduuris selle päevakorrapunkti arutuse juures meie volikogu töökord seda ette ei näe. Aga kui Te oleksite olnud alguses kohapeal, Te teaksite, et Teie hea kolleeg Rainer Vakra andis selle protseduuri muudatuseks sisse eelnõu, mida me saame tulevikus kindlasti arutada.
Tallinna Linnavolikogu liige - Jürgen Ligi Jürgen Ligi
Aga mis see vastus oli? Millal saab teada?
Juhataja - Tiit Terik Tiit Terik
Te võite kohe Betina Beškina juurde lähemale astuda ja nendes küsimustes kindlasti vastuseid leida päevakorrapunkti protseduuri väliselt.
Me oleme ära kuulanud umbusalduse avalduse saanud abilinnapea kuni 15-minutilise kõne ja enne lõpphääletuse juurde jõudmist näeb meil protseduur ette otsuse hääletamisele eelneva kohaloleku kontrolli. Austatud kolleegid, kohaloleku kontroll!
Kohaloleku kontrolli algus
Kohaloleku kontrolli lõpp - Kohalolekukontroll Kohalolekukontroll
Juhataja - Tiit Terik Tiit Terik
Istungist võtab osa 35 linnavolikogu liiget, puudub 44. Austatud kolleegid, panen teie ette lõpphääletusele otsuse eelnõu "Umbusalduse avaldamine Tallinna abilinnapea Betina Beškinale", OE18. Palun teil võtta seisukoht ja hääletada!
Hääletamise algus
Hääletamise lõpp - Eelnõu lõpphääletus Eelnõu lõpphääletus
Juhataja - Tiit Terik Tiit Terik
Hääletamistulemusega poolt 33, vastu, erapooletuid ei ole, umbusaldusavaldus ei leidnud toetust.
Sellega, austatud kolleegid, on tänane päevakord ammendunud, kohtume korralisel linnavolikogu istungil järgmisel neljapäeval. Ilusat tööpäeva jätku!
09:39 Istungi lõpp